Na czym polega najem krótkoterminowy?
Najem krótkoterminowy stale zyskuje na popularności. Tego rodzaju działalność przynosi spore zyski, jednak wiąże się również z ryzykiem. Krótkotrwały pobyt cieszy się dużym zainteresowaniem głównie ze strony turystów, którzy z racji mniejszych kosztów, w porównaniu do pokoi hotelowych, wybierają możliwość wynajęcia mieszkania na kilka dni. Warto zatem wiedzieć, na czym polega najem krótkoterminowy.
Czym jest najem krótkoterminowy?
Najem krótkoterminowy to jedna z możliwości wynajęcia mieszkań lub domów. Oparty jest na systemie przypominającym pobyt w hotelu, ponieważ dany lokal jest udostępniany na doby. Oznacza to, że dana osoba może wynająć nieruchomość na kilka dni bądź tygodni. Najczęściej z tej formy korzystają turyści lub biznesmeni, którzy udają się w podróż służbową, głównie ze względu na wygodę oraz niezależność. Mowa tutaj o swobodnym dostępie do kuchni, jak i możliwości zamieszkania w większej grupie osób. Najem krótkoterminowy stał się świetnym sposobem zarabiania na nieruchomościach, stąd też stale zyskuje na popularności. Wiele firm oraz osób prywatnych udostępnia swoje lokale w formie wynajmu krótkoterminowego, dzięki temu zwiększają swoje przychody, co przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji.
Najem krótkoterminowy – zasady
W większości przypadków najem krótkoterminowy niewiele różni się od długoterminowego oprócz okresu użytkowania lokalu. Osoby wynajmujące swoje nieruchomości najczęściej podają kwotę zadatku, który należy uiścić jeszcze przed odebraniem kluczy. Dodatkowo sporządzana jest umowa najmu, a najemca jest informowany o zasadach korzystania z danego lokalu oraz formie i terminie płatności. Większość właścicieli sporządza także protokół zdawczo-odbiorczy.
Co ważne, wynajmujący powinien mieć zarejestrowaną firmę, o ile najem jest zarobkową działalnością wykonywaną w sposób ciągły. Użyczanie lokalu na kilka tygodni w roku zwalnia z tego obowiązku, wówczas należy się rozliczyć na podstawie najmu prywatnego.
Zalety i wady najmu krótkoterminowego
Najem krótkoterminowy cieszy się coraz większą popularnością, głównie za sprawą wielu korzyści.
Do zalet najmu krótkoterminowego można zaliczyć:
- duży potencjał zysku;
- większa swoboda i elastyczność w zarządzaniu lokalem;
- mniejsze ryzyko nieotrzymania zapłaty;
- stała kontrola stanu mieszkania;
- mniejsze ryzyko nieuczciwych lokatorów;
- możliwość dopasowania stawki za wynajem do aktualnej sytuacji na rynku;
- znacznie wyższe przychody.
Jednak najem krótkoterminowy ma także swoje minusy. Do wad najmu krótkoterminowego można zaliczyć:
- problemy z sąsiadami, którzy często skarżą się na stałą zmienność lokatorów i ich zachowania;
- konieczność kompleksowego wyposażenia oraz dodatkowych przyborów np. ręczników czy pościeli;
- konieczność inwestowania w reklamę;
- brak pewności, czy dany lokal będzie stale wynajmowany;
- więcej obowiązków, wynikających z częstej rotacji najemców np. sprzątanie.
Najem krótkoterminowy – kiedy się opłaca?
Najem krótkoterminowy jest najbardziej popularny w dużych miastach oraz miejscowościach turystycznych, w szczególności w porze urlopowej. Miejsca te przyciągają wielu odwiedzających, którzy chętnie korzystają z tej formy najmu, zazwyczaj w systemie weekendowym bądź tygodniowym. Przy wyborze lokum, potencjalni najemcy zwracają dużą uwagę na lokalizację nieruchomości. Największą popularnością cieszą się mieszkania położone w centrum miasta bądź w okolicach atrakcji turystycznych.
Jeśli chodzi o okres, w którym najem krótkoterminowym cieszy się największym powodzeniem, to są to oczywiście sezony urlopowe, takie jak wakacje czy długi majowy weekend. Nie znaczy to jednak, że jest to jedyny czas, kiedy można zarabiać na tego typu inwestycjach – nadal zostaje nam szerokie grono potencjalnych najemców, takich jak biznesmeni w delegacjach czy osoby, które preferują wypoczynek poza sezonem, gdy kurorty są znacznie mniej zatłoczone. Znaczenie ma również pora roku – w miesiącach zimowych większym powodzeniem będą cieszyły się mieszkania w górskich rejonach, natomiast latem będą to nieruchomości położone w pobliżu morza czy jezior.
Najem krótkoterminowy zwłaszcza na cele turystyczne jest świetną alternatywą dla najmu długoterminowego, głównie za sprawą większych zysków. Co ważne, zawsze można zmienić formę swojej działalności, co w przypadku umów na dłuższy czas nie jest takie proste.